Ergonomiczne krzesła biurowe zgodne z rozporządzeniem MPiPS: komfort i bezpieczeństwo pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pracownicy spędzają średnio około 7-9 godzin dziennie przed komputerem, w pozycji siedzącej. Z kolei badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Bezpieczeństwa Zawodowego (NIOSH) wskazują, że długotrwała praca przy komputerze może zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, takich jak bóle pleców, szyi czy nadgarstków.

Wyniki te podkreślają konieczność wprowadzenia ergonomicznych i personalizowanych stanowisk pracy do biur, aby zminimalizować negatywne skutki wielogodzinnej pracy przy komputerem.  

W październiku 2023 r. ukazała się nowelizacja wydana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniająca dotychczasowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.  

Według nowego przepisu, stanowiska pracy przy monitorach muszą spełniać określone zasady dotyczące bezpieczeństwa, higieny i wygody użytkowników. W dokumencie jasno określono, jakie cechy powinny mieć krzesła biurowe, aby dbać o najwyższy komfort i zdrowie pracowników. Krzesło powinno posiadać:

 

  • dostateczną stabilność przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,
  • regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, regulację kąta pochylenia oparcia oraz odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,
  • wyprofilowanie siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud,
  • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
  • regulowane podłokietniki.

Produkty spełniające wymogi rozporządzenia

Nasze krzesła biurowe nie tylko spełniają wszystkie wymagania rozporządzenia MPiPS, tym samym także normy BHP, ale także są projektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ergonomicznych, nasze produkty gwarantują optymalne warunki pracy, które sprzyjają efektywności i dobremu samopoczuciu w miejscu pracy.