Czym jest podparcie lędźwiowe?

Wiedza
Wybór fotela biurowego nie jest łatwym zadaniem. Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji kiedy wszystkie krzesła wydają się podobne? Dla osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem jednym z ważniejszych elementów fotela powinno być podparcie lędźwiowe.

Co to takiego?

Mówiąc wprost „podparcie lędźwiowe” to wszystko, co zapewnia dodatkowe wsparcie okolicy lędźwiowej - dolnej części pleców, a konkretniej pięciu kręgów dolnego kręgosłupa między kością krzyżową a przeponą.
Większość ludzi posiada tendencje do garbienia (pochylania ramion do przodu) zarówno podczas siedzenia jak i stania. Kiedy taka niewłaściwa pozycja utrzymuje się przez dłuższy czas (np. podczas pracy przy komputerze) dochodzi do dużych obciążeń dolnej części pleców.
Podparcie lędźwiowe pomaga utrzymać naturalną wewnętrzną krzywiznę dolnej części kręgosłupa. W ten sposób minimalizujemy ryzyko bólu pleców.

 

Jakie są rodzaje podparcia lędźwiowego?

Stałe

Stałe podparcie lędźwiowe to takie, które jest całkowicie sztywne. Jest ono wbudowane w krzesło i nie można go regulować (zmieniać jego położenia). Oczywiście model z takim rozwiązaniem jest o wiele bardziej ergonomiczny od wersji bez żadnego podparcia, aczkolwiek nie jest to opcja dla każdego. Ludzie różnią się między sobą i każdy z nas ma kręgosłup zbudowany w charakterystyczny dla siebie i swojej sylwetki sposób, dlatego brak możliwość wyregulowania podparcia „pod siebie” nie daje pełnego komfortu.

Regulowane

Regulowane podparcie lędźwiowe posiada możliwość zmiany położenia, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa. Regulacje mogą odbywać się w dwóch płaszczyznach:
- wysokość – podparcie porusza się w górę i w dół oparcia krzesła;
- głębokość – pozwala użytkownikowi na regulacje siły nacisku na plecy. Zmiany dokonuje się za pomocą pokręteł, dźwigni lub pompki (w zależności od modelu). - wysokość i głębokość - najlepsze rozwiązanie łączące dwa powyższe

Zewnętrzne

Zewnętrzne podparcie lędźwiowe jest to opcja dla osób posiadających fotel bez podparcia lędźwiowego, które nie chcą zmieniać siedziska. Jest to najczęściej poduszka/wałek mocowane do fotela za pomocą paska. Problemem może stać się przesuwanie się pasa co może w znaczny sposób utrudniać korzystanie.

Masz wybór

Wybór właściwego podparcia lędźwiowego jest ważny, jednak zawsze należy pamiętać o zachowywaniu właściwej pozycji podczas siedzenia - częste zmiany pozycji podczas wielogodzinnej pracy, przerwy w siedzeniu oraz ruch. Podczas siedzenia należy prawidłowo korzystać z możliwości, które daje nam posiadane krzesło. Niestety bardzo często użytkownicy nie sprawdzają i nie wykorzystują atutów, które ich mebel posiada. Warto zgłębić wiedze w instrukcjach, na stronach internetowych producentów oraz w materiałach na ich kanałach społecznościowych (facebook, instagram). Marka Profim stara się instruować i edukować użytkowników, dlatego oprócz ergonomicznych mebli oferujemy materiały ułatwiające korzystanie z oferowanych przez nas funkcji.