Biura dla kinestetyków

Na świecie żyją ludzie, którzy najlepiej uczą się słuchając (słuchowcy) i tacy, którzy muszą zobaczyć to, co mają zapamiętać (wzrokowcy). Są też i tacy, którym do procesu myślowego niezbędna jest aktywność ruchowa i czuciowa. Ci ostatni to kinestetycy, inaczej ruchowcy.

Młodzi kinestetycy w szkole odbierani są zwykle jako wiercipięty i niegrzeczni.
Uważny pedagog zauważy jednak, że dla nich ruch, wrażenia (dotyk, nacisk,
temperatura) i działanie są niezbędne w procesie uczenia się.

Z bycia kinestetykiem nie wyrasta się. To cecha, którą trzeba zaopiekować się również w dorosłym życiu, szczególnie w pracy. Czy ruchowiec za biurkiem to przepis na katastrofę? Niekoniecznie.
Wystarczy uznać, że taki pracownik najlepiej myśli, gdy chodzi po biurze, stuka długopisem, ugniata kulki z papieru, albo wierci się w krześle pracowniczym. Dlatego tak ważne jest zadbanie o przyjazne środowisko pracy, którego osią będzie odpowiednie miejsce przy biurku.
Takie, które nie przeszkadza, a wspiera aktywne siedzenie: bujanie się, przechylanie czy obracanie.
Zaprojektowaliśmy w Profim dwa produkty, dla których aktywne siedzenie to wspólny mianownik.
Znalazły się one również w nowej przestrzeni co-workingowej Aleja Bielany we Wrocławiu zaprojektowanej przez studio Mo:delina.
Przy biurkach stanęły krzesła AccisPro, które „poruszają się wraz z siedzącym” oraz mają bardzo szeroki zakres regulacji, natomiast w przestrzeniach do spotkań i pracy mniej formalnej ustawiono siedziska Mickey, na których można bujać się i łagodnie podskakiwać pobudzając procesy myślowe.
Urządzając biuro czy co-working warto z góry założyć, że będą wśród użytkowników również kinestetycy i zadbać o ich szanse na efektywność.
To niezwykle ważne zwłaszcza w miejscach, gdzie liczy się wyobraźnia, kreatywność i rozwiązywanie złożonych problemów.
Według Magdaleny Niedźwieckiej-Anuszczyk, pedagożki i trenerki Szkoły Pamięci Sensos: „Ruch odgrywa ważną rolę w procesie poznawczym. Neurobiolodzy podkreślają, że aktywność poznawcza jest w całości uzależniona od ruchu.” Oznacza to, że z aktywnego siedzenia skorzystają nie tylko kinestetycy.

M. Taraszkiewicz, C. Rosę „Atlas efektywnego uczenia (się)”
www.indywidualni.pl/edusfera/nie-ruszaj-sie-tylko-dla-kinestetykow, 31.10.2022