Akademiki dla Gen Z
Już dekadę wstecz „University Business”, amerykański serwis śledzący branżę szkolnictwa wyższego, zidentyfikował trendy w akademikach jako: wysoki standard, prywatność, prywatyzacja, łączenie życia z nauką, bezpieczeństwo oraz postawę „go green”. Do dziś trend trwa, a życie studenckie iGeneration zyskuje zupełnie inną scenerię. Nowoczesne, często prywatne, akademiki nie są już tylko noclegowniami, to miejsca, które dla wymagających młodych ludzi są drugim domem.
To, co kiedyś uważano za luksusy: piękno, kameralne pokoje, tolerancja płciowa, dostęp do WiFi, prywatne łazienki i kuchnie, parkingi i kosze do segregacji śmieci oraz miejsca rozrywki i integracji, są obecnie standardem. Przykładem są polskie kampusy Akademik Collegia w Gdańsku lub Student Depot, które są miksem przestrzeni do nauki, rozrywki i codziennego życia.
– Tworząc Akademik Collegia, starannie uwzględniliśmy wiek, potrzeby i zwyczaje naszych przyszłych mieszkańców. Zadbaliśmy o komfortowe warunki sprzyjające nauce oraz spędzaniu wolnego czasu. Jest tu: strefa fitness oraz strefy nauki i relaksu – mówią twórcy, którzy zadbali również o podstawowe atuty, czyli o ergonomię pracy studenta.
Najbardziej newralgicznym punktem jest miejsce skupienia nad nauką, jego oświetlenie, akustyka, wentylacja oraz najważniejsze – biurko i krzesło. Biurko zwyczajowo ma standardową wysokość, od krzesła wymaga się więcej, powinno dostosować się do wagi i wzrostu. – Nie jest łatwo znaleźć fotel, który będzie cenowo dostępny, wygodny i na tyle łatwy w regulacji, by stale mogło rotować między użytkownikami.
Kiedy nasz partner w Sopocie - Salon BALMA Sopot, realizujący dostawę mebli do nowego akademika, szukał odpowiedniego modelu do projektu wnętrz gdańskiego Akademika Collegia zaproponowaliśmy nasz fotel TrilloPro, który bardzo łatwo regulować, sam dostosowuje się do wagi użytkownika a ponad to jest ekonomiczny.
Fotel ma łagodne wzornictwo autorstwa ITO Design oraz środowiskowy certyfikat Blue Angel – mówi Magda Borowiec, Dyrektorka Marketingu w Profim i dodaje: – W Profim wierzymy, że najlepszą efektywność uzyskujemy wtedy, kiedy pracujemy w miejscu przyjaznym, oznacza to nie tylko wygodę, ale również łatwość w obsłudze i piękno, dlatego z przyjemnością patrzymy, jak TrilloPro radzi sobie w akademikach, które przecież są miejscem, gdzie tworzą się społeczności i przyjaźnie na całe życie.
Ostatni czas był dla studentów niezwykle wymagający. Jak mówi tegoroczny raport Strada Education Network „Wyzwania studentów w 2020 roku”, dostęp do przestrzeni sprzyjającej studiowaniu hybrydowemu był jednym największych trosk, zaraz obok stresu i samotności oraz trudu utrzymania się na studiach.
Nowoczesne akademiki okazały się dobrym azylem: niewielkie pokoje, sprzyjały utrzymaniu rygoru sanitarnego, ale też skupieniu na nauce, natomiast przestrzenie wspólne dawały szansę na odpoczynek, radzenie sobie ze stresem i przede wszystkim budowanie wspólnych wspomnień na całe życie.
Źródło: Raport FinancesOnline Reviews for Bussiness „10 Student Housing Trends for 2021/2022”